Mokré steny v pivnici? Nie!

Už ste zažili navlhnuté steny v spodnej stavbe? Je to dokonale otravný (a drahý) problém. Najlepšie je vyhnúť sa mu hneď na začiatku. Stavbu nového domu treba urobiť raz a poriadne.

Čo sa stalo

Nevhodne zvolená či nedostatočná hydroizolácia.

Pravdepodobný dôvod

  • Keď zle zaizolujete zospodu, navlhnú vám steny v pivnici vďaka prirodzenej vzlínavosti vody v pôde. Keď podhodnotíte hydroizoláciu zboku, do stien vám môže preniknúť tlaková alebo gravitačná voda (napr. po veľkých dažďoch)
  • Veľmi záleží aj na zhotovení hydroizolácie. Ak nie sú jej spoje dokonale prekryté a vývody (prestupy) či dilatácie sú zle izolované, budete mať škaredé mapy. Voda okamžite odhalí každú chybu, ktorú urobí nekvalifikovaný pracovník. Zavolajte hneď Majstra Mapei.

Riešenie

Zvonka dokonale “obaliť” spodnú stavbu správnou hydroizoláciou. Zvoľte izoláciu na bitúmenovej báze (napr. Plastimul 1K Classic). Bitúmenová izolácia zvládne vysoké dynamické zaťaženie - tlak vody, sadanie budovy aj mrazy. Okrem toho je bezškárová, takže sa vyhnete chybám pri natavovaní klasických asfaltových pásov. Nanášanie je menej náročné a pracovať s ňou môžete aj pri trošku vyššej okolitej vlhkosti. Ako na to?
  • Betón spodnej stavby zvonka ošetrite penetračným náterom Plastimul Primer.
  • Dilatačné škáry prekryte elastickým tesniacim pásom Mapeband TPE a prilepte ho k podkladu konštrukčným lepidlom Adesilex PG1.
  • Naneste prvú vrstvu bitúmenovej stierky Plastimul 1K Classic. V závislosti od typu konštrukcie a podmienok do nej zapracujte aj sklotextilnú mriežku. Po jej vyschnutí aplikujte druhú vrstvu a napokon ochráňte hydroizolačnú vrstvu geotextíliou.
Nezabudnite: ak plánujete vo vašom suteréne priestory s vlhkým prostredím (napr. bazén či parnú saunu), konštrukciu treba odizolovať aj zvnútra, najlepšie cementovou hydroizoláciou z radu Mapelastic.

Viac informácií

Ako na Plastimul